ZŠ Horní - škola v pohybu

Základní škola Horní 16, Brno-střed

IX. A třídní učitelka Mgr. Kateřina SOCHOROVÁ

AKTUALITY!!!

12.6. TŘÍDNÍ SCHŮZKY rozloučení s rodiči deváťáků, zastavte se podívat na naše absolventská tabla, zavzpomínat :-) FOCENÍ!!!!

VÍTEJTE VE TŘÍDĚ IX. A

Pamatujte si naše obličeje, třeba jednou budeme slavní vědci, umělci, sportovci a kdo ví, co ještě. Už za sebou máme 1. krok k těmto snům a to přijímací zkoušky na SŠ.

 

AKCE

8.6. PREVENTIVNÍ VLAK

 

31.5. Tento den se zapsal do naší paměti navždy. Ráno jsme se sešli před sedmou hodinou ranní a vyrazili do rakouské Vídně. Jako první jsme navštvíli nadhernou zámeckou zahradu u Schönbrunnu, následoval dům navrhnutý architektem Hungerwasserem, radnicí, Kunhistorické muzeum před sochou Marie Terezie a námi dlouho očekávaný Prátr. Výlet se velmi povedl a moc se nám líbil. Vyřádili jsme se hlavně na kolotočích. Někomu bylo špatně jen z autíček, ale byli i tací, co prošli všechny atrakce, které mohli a utratili majlant.

Autor: Michael Čermák

 

1.6. 2017 ANTHROPOID, film v kině Velký Špalíček https://www.csfd.cz/film/405971-anthropoid/prehled/

V pátek 2.6. se naše třída společně s paní učitelkou Prachařovou vydala do městské části Brno-Líšeň - HÁDY, kde jsme se s panem geologem Jaroslavem Šamánkem a jeho psem vydali na procházku s nádherným výhledem na celé Brno. Tato exkurze doplnila naše znalosti z hodin přírodopisu a pomohla nám pochopit některé jevy týkající se geologie. Ukázalo se, že některé z nás tento obor opravdu zajímá a možná z nás budou budoucí geologové.

Autor: Lucie Burianová

Již jako předchozí rok jsme se zúčastnili projektu od organizace Podané ruce, tentokrát s programem Do dna, který se zabývá nejen alkoholem, ale i drogami a sexem. Opakování je matka moudrosti a na tyto témata to není nikdy na škodu. Celou dobu nás vedly dvě milé slečny, které se nám pečlivě věnovaly formou otázek, videí a povídáním. I když to s námi nebylo lehké, tyto slečny svůj úkol splnili na výbornou a tak jim patří velké poděkování.

Autor: Lucie Burianová

V pátek 21.4. celá naše škola oslavovala Den Země. Každá třída si zvolila svůj program. My jsme se vydali pod záštitou "Ukliďme Česko!" do terénu. Kousek cesty jsme sbírali odpadky a zbytek cesty jsme se kochali krásnou brněnskou přírodou. Pročistili jsme si hlavu po příjímačkách a bylo to příjemné dopoledne.

V pátek 7.4.2017 jsme před přijímacími zkouškami vyklusali ze školy a zamířili do Divadla Bolka Polívky, kde na nás čekal český gynekolog, sexuolog, regionální politik, popularizátor sexuologie, čestný předseda a člen vědecké rady Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu a vysokoškolský pedagog MUDr. Radim Uzel. S panem uzlem jsme si společně oživili učivo z výchovy k občanství a doplnili ho o zajímavé názory a zkušenosti pana doktora Uzla. Určitě to byl pro nás všechny přínosný den, ze kterého si něco do života odneseme.

Autor: Michael Čermák

Po celý měsíc březen se naše třída (včetně tříd 9.B a 9.C) zapojila do projektu vymyšleném Mgr. Kateřinou Sochorovou na téma první pomoc. V celém měsíci jsme měli za úkol nejdříve vymyslet scénky, poté je natočit, sestříhat, dodat ozvučení a nakonec prezentovat. Touto formou jsme se tedy seznámili s tím, jak správně poskytnout první pomoc v situacích jako např. dušení, šok, krvácení nebo zástava srdce. Myslím, že si všichni alespoň z části užili tento úkol, který vyšel velmi povedeně, všem včetně paní učitelky se výsledek líbil :)
To ovšem není vše, v pondělí 3. března nás navštívili studenti medicíny, kteří doplnili naše znalosti, přinesli figuríny na naučení nepřímé masáže srdce a nakonec s námi zahráli scénku hromadné autobusové nehody, kde jsme mohli zjistit, zda opravdu dokážeme někomu zachránit život.
Jak studentům, tak paní učitelce Sochorové patří velké poděkování, protože kdybychom se náhodou do nějaké kritické situace dostali, už víme, jak se správně zachovat.

Autor: Lucie Burianová

Ve středu 22.3.2017 jsme se s paní učitelkou Zimulovou místo odpolední hodiny výtvarky šli podívat na výstavu do brněnského Špilberku na obrázky od autora stylu op-art Victora Vasarelyho. Obrazy jsme si v několika místnostech prohlédli a vyzkoušeli jsme si vynález, který si nechal Vasarely patentovat. Jmenuje se obrázková abeceda. Na konci celé výstavy jsme si poskládali dohromady jeho obrázky a šli jsme domů. Celý program se nám líbil a odhlečil nám předpřijímčkovou atmosféru ve třídě.

Autor: Michael Čermák

V pátek 19.2.2017 jsme se ze ZŠ Horní přesunuli do městské části Brno - Juliánov. Zde stála krásná, dřevěná chaloupka u lesa a kde nás čekal program o Marihuaně a konopí. Nejdříve jsme se poznali s paní Yffou, která nás celý den vyučovala, hravou formou jsme se seznámili s rozdíly mezi marihuanou a konopím, poté jsme se snažili přiřazovat fakta ohledně marihuany, což byla zřejmě nejoblíbenější činnost. Po krátké přestávce se všichni vrátili do let, kdy jsme byli ve školce, jelikož jsme si přečetli moderní pojetí pohádky O červené Karkulce a formou komixu, vyprávění nebo divadla jsme se pokusili o scénky, které nám naznačovaly, co by se stalo, kdyby se jeden ze členů stal pravidelným uživatelem marihuany a věřtě, že by to ve většině případů moc dobře nedopadlo. Dále jsme se zajímali o technické konopí, které se využívá ve stavebnictví, v textilním průmyslu, dokonce i v potravinářství, kde dokonce proběhla ochutnávka konopných semen připomínající ořechy. Na konci výukového programu nám Yffa pustila poučná videa, dokončili jsme práci s fakty a zhodnotili jsme celý den strávený ve výukovém centru, který se nám až na zimu v budově moc líbil :)

Autor: Lucie Burianová

V úterý 31.1.2017 jsme si rozdali výpisy z vysvědčení za 1. pololetí, na kterých se projevila naše snaha a výsledky jsou nádherné. Jedny samé jedničky a spousta vyznamenání. Po rozdání vysvědčení jsme dali dohromady občerstvení, zapojili reproduktory s mikrofonem a mohlo začít to, na co jsme strašně moc tešili: Náš ŠKOLNÍ PLES DEVÁTÝCH TŘÍD, který jsme si užili společně s 9.B a 9.C. Začali jsem ho zvolna na písničky, které se líbí nám. Později si nás vzala do vedení paní učitelka Prachařová a společně jsme si vyzkouseli taneční kreace především latinskoamerických tanců. Společenské tance se střídaly s naší hudbou a celé dopoledne jsme si i přes obavy náramně užili a přislo nám, že čas utíká mnohem rychleji než ve školních lavicích. Někteří učitelé se k našemu plesu vyjádřili jako k nejkrásnějšímu, paní kuchařky jednohlasně mluví za nejhlasitější ples vůbec. Tímto bych za všechny žáky ještě jednou poděkoval paní učitelce Sochorové, Cenkové a Maradové, že byly ochotny nám ples zařídit, vedení školy, že celou akci povolilo a samozřejmě paní učitelce Prachařové, že si na nás našla čas a ukázala nám, co umí a něco málo nás naučila.

Autor: Michael Čermák

Poslední školní den roku 2016 jsme strávili jednak třídní besídkou, kde jsme si předali krásné vánoční dárečky a druhak návštěvou kina Špalíček. Shledli jsme film jménem "Nickyho rodina", který na hodně z nás zapůsobil silným dojmem.

"Všechno, co není vysloveně nemožné se dá uskutečnit, jestliže se na to člověk plně zaměří a je rozhodnutý to udělat." Nicholas Winton

Ve středu dne 21.12. bylo na programu "Kdo si hraje, nezlobí”. Naše třída se úmístila na krásném 2. místě. Gratulujeme!!!

V úterý 20.12. jsme návštívili psí útulek městské policie Brno (http://www.mpb.cz/utulek-pro-zvirata/). Od Mikuláše jsme dostali finanční prostředky na nákup dobrůtek pro pejsky. Jsme rádi, že můžeme o Vánocích pomáhat tam, kde je potřeba.

V pondělí nás Mikuláš poprosil, abychom mu pomohli s nadílkou. Neváhali jsme a jako nevinní andělé a zlobivý čertíci jsme kontrolovali své mladší spolužáky a děti ve školce. Pohár s hříchy některých dětiček však ještě nepřetekl a my tak skončili s prázdným pytlem.

Třída IX.A se vrhla do projektu Dárky od dětí dětem a vy se podívejte, jak jim to šlo....snad budou mít děti na druhé straně z dárečků radost. Přejeme krásné Vánoce Všem :-*

V úterý dne 15.11. 2016 se třídy IX.A, IX.B zúčastnily programu na SŠ Charbulova (v rámci Volby povolání), jednalo se o obor kuchař (chlebíčky, chuťovky), číšník (míchané nápoje, skládání ubrousků a prostírání)

Návštěva SŠ Charbulova, aneb rozhodujeme se, co dál v životě dělat......

 

Ve čtvrtek 10.11. 2016 proběhlo školení na úřadu práce. S prvním letošním sněhem jsme se vypravili na Pracovní úřad města Brna. Již při příchodu nás ohromila moderně vypadající a zažírená budova, kde jsme se společne s paní z oboru výběru středních škol a volby povolání strávili celé dopoledne debatou na téma zaměstnání, výběr škol a pozdější uplatnění. V první části jsme si projeli velmi zajímavou prezentaci o uplatnění zaměstnání a oborech. V další části jsme společně vypracovali pár otázek, zkusili jsme pantomimicky předvádět nějaké profese jako veterinář, kominík nebo archeolog a všechny nás to bavilo. V poslední části se každý zaměřil sám na sebe, pomocí počítačů jsme zjistili, pro jaké povolání by jsme se hodili, vyhledávali si informace o školách, jejích oborech nebo povoláních. Myslím, že jsme si každý odnesl nějaký poznatek a doufáme, že nám toto dopoledne usnadní naší volbu.

Autor: Lucie Burianová

V pátek 14.9. 2016 se naše třída zúčastnila přednášky v Diecézním muzeum na téma Světová náboženství. Vyslechli jsme si prezentaci o třech nejrozšířenějších náboženstvích: islámu, judaismu a křesťanství. Dozvěděli jsme se informace o stavbách, svátcích a celkově o věřících. Dozvěděli jsme se například, jak zevnitř vypadá mešita, co znamená slovo „košér“, nebo že muslimové zazdili zeď významnou pro křesťany. Pro většinu bylo novinkou, že se dříve zahalovaly nejen muslimské ženy, ale i židovky a křesťanky. Myslím, že i přes zaujetí prezentátorky vůči jiným náboženstvím jsme si všichni rádi protáhli ze školy nohy a něco nového se naučili. Snad budou z náboženství dobré známky…

Autor: Eliška Kosová

 

 

NAŠE TŘÍDNÍ :-)

 

Základní škola a mateřská škola Brno, Horní 16, příspěvková organizace

Základní škola a mateřská škola Brno, Horní 16, příspěvková organizace

Zřizovatelem školy je statutární město Brno městská část Brno-střed Dominikánská 2, 601 69 Brno
tel.: 542 526 111, e-mail: podatelna@brno-stred.cz, www.brno-stred.cz

Vytvořeno studiem Up-net Multimedia

Brno-střed