ZŠ Horní - škola v pohybu

Základní škola Horní 16, Brno-střed

VIII. A třídní učitelka Mgr. Kateřina Sochorová

CO SE VŠECHNO UDÁLO VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016???

 

V úterý 14.6. 2016 jsme byli účastníky zeměpisné projekce FILIPÍNY v sálu B. Bakaly.
Na den Dětí 1.6. jsme se rozhodli jít do kina na nový film Kniha Džunglí. Film byl úžasný, nejen dějem, ale i efekty. Byli scény, kdy jsme se všichni v sále opravdu lekli a od srdce zasmáli.
 
22. týden je pro nás poklidný. V pondělí 30.5.2016 jsme společně s 8.C a průvodcem Jeníkem vyrazili na území CHKO Pálava. Z autobusu jsme vystoupili v Dolních Věstonicích, kde začla naše tůra. Vystoupali jsme na Dívčí Hrádek a pak do mírného kopce až na nejvyšší vrchol Pálavských vrchů - Děvín. Abychom náš den stíhali a nic zajímavého nám neuteklo, popovezli jsme se autobusem z Klentnice do Mikulova a naše nohy se tak vyhly Stolové hoře. V Mikulově jsme vystoupali na poutní místo - Svatý kopeček, kde jsme měli krásný výhled na město. Po krátké zastávce na ledovou tříšť a zmrzlinku jsme zakončili náš výlet relaxem na "parníku", který nás svezl po Mušovské vodní nádrži. Těžko říct, jestli nám počasí přálo nebo ne. Sice jsme nezmokli, ale horké slunečně počasí nás dostatečně unavilo. Paní učitelka třídní je na nás pyšná, že jsme zdolali nejvyšší horu Pálavy a celý výlet proběhl bez komplikací.
Pondělí 24.5. 2016: Výstava v Letohrádku - Drákula a ti druzí. Místo odpoledního vyučování jsme se vydali do proslulého Letohrádku Mitrovských na výstavu Drákula a ti druzí, která nám představila upíry nebo stvoření jím podobná. Velmi realistické figuríny upírů se skleněnýma očima doplněné o dobové kostýmy nebo pohyblivé obrazy se nám i paní učitelce moc líbily.
V pátek 20.5. 2016 jsme se s 8.B místo výuky zúčastnili Dne s Němčinou. V 1. části jsme hráli hru Procestuj Německo! Plnili jsme všelijaké úkoly, poznávali města a užili si spoustu zábavy. V druhé části jsme se přesunuli do Dělnického domu na koncert skupiny Tonbandgerät až z Hamburku, která nám předvedla své hudební umění v německém jazyce a měla pro nás i malé drobnosti jako placky, plakáty nebo balonky. Myslím, že jsme si tento den všichni užili a budeme na něj vzpomínat dlouho.
   
17.5. nám byli v rámci výuky představeni draví ptáci.
Ve čtvrtek 28.4.2016 jsme se šli společně podívat místo běžného vyučování na divadelní představení v divadle Polárka "Hynku, Víléme, Jarmilo!". Někteří jsme příběh moc nechápali a užívali si jen vtipné scénky. Naše nepochopení bylo způsobené tím, že jsme celý Máj nečetli. Při zamyšlením se nad textem lyricko-epické básně a vzpomenutí na scénky z divadla si uvědomíme, že se vlastně jednalo o vtipně upravenou verzi Máchova díla.
Autor: Michael Čermák 
V pátek 22.4.2016 jsme se na Den země vydali do Botanické zahrady MU. S odborným výkladem jsme si prošli 5 skleníků, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o nám známých i neznámých rostlinách. Po samostatné prohlídce venkovních expozic jsme si vypracovali pracovní listy a přesunuli se do školy na promítání filmu "Na severu od slunce", který se nám všem velmi líbil.
Autorka: Lucie Burianová
V úterý 2.2.2016 ráno jsme již v 8 hodin zahájili naši výpravu k divadlu Bolka Polívky na přednášku o Prokrastinaci, kterou vedla firma GrowJob. Již po začátku jsme se dozvěděli , že celá třída velmi prokrastinujeme a musíme s tím něco udělat. Například BuzerList neboli lístek s úkoly , které se tečkují , další forma -slon , kterého si musímy vycvičit proti lenosti a prokrastinaci. Všichni jsme si z tohoto programu odnesli spoustu nových znalostí , a určitě se pokusíme tolik neprokrastinovat :-D.
Autorka: Lucie Burianová
Ve středu 27.1.2016, jsme zakončili letošní výuku infromatiky volněji. Bára donesla 3D pero a poušteli jsme si videa, jak s tímto 3D perem pracovat. Nevtipnější byly asi komentáře paní učitelky u zahraničních videí na YouTube kanále "cáklé holky". Cáklá holka vytvořila mimoně a prvky ze StarWars a my jen jsme se pokusili vytvořit něco... Měla to být loď, ale nějak se nepovedla. A jako další 3D umělecký výtvor jsme zvolili nápis 8.A. Učebna informatiky smrděla, jako když hoří plast. Ale po nás tam už nikdo nebyl. A příští středu se budeme těšit na námi "moc oblíbené" technické práce.
Autorka: Lucie Burianová
Ve čtvrtek 21.1. 2016 se po 1. hodině celá naše třída ve společenském oblečení (a že nám to všem slušelo :-) vypravili do Mahenova divadla na představení Romeo a Julie. Všichni jsme se hned po úvodu vžili do Italské Verony a sporu mezi Monteky a Kapulety . Kapuleti pořádají maškarní ples , na který se dostane i Romeo a 2 další Montekové. Julie se na první pohled zamiluje do Romea, na kterého celý večer myslí a on se tajně vplíží do zahrady a tam uslyší Juliino vyznání citů k němu. Sám jí pak u Juliiny ložnice otevřeně vyzná lásku. Druhý den oba milence tajně oddá otec Vavřinec. Romeo se pak popere a následně zabije Juliina bratrance a je vyhoštěn, mezitím chce otec Julii provdat. Julie nakonec odejde z domu, napije se nápoje který ji uspí. V tomto stavu ji najde Romeo a napije se jedu, Julie se vzbudí a když uvidí, že je Romeo mrtev, vrazí si nůž do srdce a zemře také. Všem se nám divadlo líbilo a to jsme projevili při závěrečném potlesku ve stoje.
Autorka: Lucie Burianová
V pátek 8.1. 2016 jsme si  šli mimoškolně zabruslit na kluziště Brno - Žabovřesky, schytalo to jen Eliščino naražené koleno, ale jinak jsme rozené krasobruslařky. 
Pátek 18.12. 2015: Vánoční besídka proběhla vpoklidu, dárečky jsme si rozdali, ochutnali jsme cukroví spolužáků a také předvánoční tradice, jako pouštění lodiček, novoroční předsevzetí, rozkrajování jablíček a další. Do nového roku Vám přeji mnoho školních úspěchů a ať je tento rok lepší než ten předcházející. 
Ve čtvrtek 17.12. 2015 byl v plánu program "Kdo si hraje, nezlobí". Naše třída se tak mohla ukázat, jak si stojí po sportovní stránce. Našim kapitánem se stal nadaný sportovec Ibrahim. Umístění bylo ve středu tabulky, takže máme ještě lecos dohánět na třídy, které stály na bedně vítězů.  
Ve středu 16.12. 2015 jsme navštivili vědecko/zabavní centrum VIDA. Začali jsme programem "DETEKTIV", kterým nás provedli bývalí spolužáci naší paní učitelky. Během tohto programu jsme vyslechli 4 obviněné, vyzkoušeli si odebrat otisk prstu z láhve, porovnat  krvavé stopy s botami, s nedostatky důkazů někoho obvinit a nakonec jsme se dozvěděli kdo byl vrahem pomocí porovnání vzorků DNA. Po skončení detektiva jsme se přesunuli do laboratoře, kde nám dvě slečny předvedli vědeckou show o světle. Ukázali nám standartní žárovku, vysvětlili jak funguje zářivka, předvedli práci s UV lampou a další zajimavosti o světle. Po světelné show jsme si mohli projít celou halu se poustou zajímavých pokusů jako třeba první pomoc, změřit si hlučnost našeho hlasu a porovnat ho s hudbou, vyzkoušet si KINECT počásí ovladané pohybem a gesty nebo se podrobit 3G simulátoru a vyzkoušet spoustu jiných věcí. 
Autor: Michael Čermák
V pátek 11.12. 2015 angličtináři shlédlli anglické divadlo s názvem FOREVER YOUNG (http://www.buranteatr.cz/kontakty/). Herci se nám v cizím jazyce snažili podat příběh Orlanda, který část života strávil v původním můžském těle a zbytek života v těle ženském. Jeho dlouhý život nás provedl dobou od vlády královny Alžběty II až po moderní 90. léta. 
V pátek 13.11. 2015 jsme se po 2.VH vydali do Divadla Bolka Polívky, kde jsme se zúčastnili besedy s panem Klímou na téma "Zločin kolem nás". Beseda nás zaujala svojí autentičností, kdy pan Klíma vyprávěl opravdové osudy mladých kriminálníků a někdy až scény vystřižené z kriminálky "Las Vegas". Snad jsme si každý odnesl část z jeho vyprávění a budeme v jednání s cizími lidmi ostražití, aby se naše životní plány nerozsypaly jako hromádka karet.
  
  
„Dej lajk!"
Ve čtvrtek 22.10. 2015 nás navštívila paní Lenka z volnočasového centra Lužánky, která nás seznámila s věcí, kterou už jsme všichni známe. A to byla RIZIKA NA INTERNETU. Během dvou hodinovém programu, jsme diskutovali a snažili se najít špatné informace na profilu vymyšelené Verunky. Došli jsme k tomu, že bychom neměli osobě zveřejňovat důvěrné informace jako třeba kam chodíme na školu, náš email a číslo a už vůbec ne bydliště. V druhé části programu jsme hráli hru a v ní jsme si museli představit, že celá třída (až na Michala a Lenku) jsme jeden uživatel na chatu. A nejprve jsme si psali s Petrem13 (Michal) a potom s Kajou131 (Lenka). Vzájemně jsme si pokládali otazky a naším úkolem bylo zjistit, který lže a který ne. Názory byly různé, ale ukazalo se, že nepravdivé informace osobě uváděla udájně 13ti letá Kája131, za kterou se vydavál 32ti letý muž. Zjistili jsme, že na internetu nikdy nevíme kdo klape do klávesnice na druhé straně. Spoustů věcí, které jsme dnes slyšeli, jsme pochopitelně věděli. Ale ukázali jsme si to „v praxi” během tohoto programu. A díky tomu jsme si všimli, jak jednoduché je to nepoznat.
Autor: Michael Čermák
V pátek 9.10. 2015 jsme se vydali do brněnských Řečkovic do centra organizace Podané ruce, kde jsme měli možnost shlédnout interaktivní divadelní představení "Na zdraví". S herci jsme se dostávali do těžkých životních situací, které jsme museli řešit, našim nepřítelem byl ALKOHOL. Toto představení bylo zdarma.  
Ve středu 16.9. 2015 k nám do školy zavítal pan Kellner se svým projektem "Zdravé stárnutí". Mohli jsme si vyzkoušet, jaké to je být starým člověkem a nést těžkosti života, které stáří přináší. Tato přednáška byla zdarma. 
Ve středu 1. září 2015 jsme odstartovali nový školní rok 2015/2016. V sestavě třídy nám přibyl nový spolužák Patrik Oračko ze sousední třídy a nadobro jsme se rozloučili s Ninou a Vojtou. Ve třídě máme v součanosti 13 holek a 8 kluků. Největší novinkou je asi naše nová třídní učitelka Mgr. Kateřina Sochorová. Uvidíme, jak se novému týmu bude dařit v následujícím roce. :-) 
Základní škola a mateřská škola Brno, Horní 16, příspěvková organizace

Základní škola a mateřská škola Brno, Horní 16, příspěvková organizace

Zřizovatelem školy je statutární město Brno městská část Brno-střed Dominikánská 2, 601 69 Brno
tel.: 542 526 111, e-mail: podatelna@brno-stred.cz, www.brno-stred.cz

Vytvořeno studiem Up-net Multimedia

Brno-střed