třída 4. B třídní učitelka Mgr. Barbora Homolová

16. Žitný Maxim

PROJEKT HALLOWEEN

Pondělí -  26.10.2015 - bylo ve znamení

• uvěřitelných i neuvěřitelných příběhů
  •  prastaré legendy o hříšném Jackovi
  •  seznámení s lexikonem našich „domácích“ českých strašidel
  • a konečně výběru nejsympatičtějšího strašidla a překreslení do životní velikosti

Svátek Halloween: Symboly, zvyky a tradice

Halloween (nebo Hallowe’en, ale nikoliv Helouvín, Helloween nebo Haloween) je

populární svátek, rozšířený zejména v anglosaských zemích. Připadá vždy na 31. října,

kdy se americké ulice rozzáří svítícími dýněmi, mezi nimiž pobíhají děti ve

strašidelných kostýmech.

Historie a původ Halloweenu

Slovo halloween je zkrácenina spojení „All-hallow-even“, což doslova znamená

předvečer všech svatých. Lidé si v průběhu dne připomínají své příbuzné či známé,

jenž je opustili.

Historie Halloweenu sahá až ke keltským slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové

slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Do Ameriky se Halloween rozšířil

rozšířil až s masovou imigrací Irů a Skotů v průběhu 19. století. Do té doby byly

například Puritáni z Nové Anglie silně proti této tradici.

Symboly Halloweenu

Dýně je nejznámějším symbolem Halloweenu. Děti do ní za pomoci rodičů vydlabou

co nejstrašidelnější obličej a dovnitř umístí svíčku. Vydlabanou oranžovou dýni

známou jako Jack-o‘-lantern buď umístí před dům, nebo s ní obchází sousedy.

Smyslem je vyhnat z okolí zlé duchy.

Zajímavostí je, že Skotové a Irové původně vydlabávali brukev vodnice, s dýní přišli až

američtí imigranti. Oproti brukvi je dýni snazší vydlabat a výsledek je mnohem

efektivnější.

Čarodějnice začali jako symbol Halloweenu chápat dávní Pohané. S příchodem

křesťanství nicméně začaly být čarodějnice vnímány jako symbol zla.

Kočka byla jako posvátná bytost vnímána již Egypťany, kteří všechny kočky považovaliza bohyně úrody. Od středověku byly všechny kočky brány za mazlíčky čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské hry, zvyky a tradice

Trick-or-treating je nejznámější tradicí Halloweenu, v překladu znamená Dejte mi

koledu, nebo vám něco provedu. Děti ve strašidelných kostýmech obchází domy v

sousedství, kdy zazvoní a poprosí majitele o koledu, nejčastěji sladkosti. Pokud

odejdou s prázdnou, ztropí majiteli domku drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí

vždy po setmění, obvykle mezi 17:00 a 20:00 hodin.

Hororové historky jsou oblíbené u starších dětí, které si mezi sebou vypráví

strašidelné příběhy. Čím strašidelnější, tím lepší. Mnoho amerických seriálů vysílá v

halloweenském týdnu speciální čarodějnické epizody.

Halloweenský průvod má tradici ve městech, kde děti soupeří, který z nich bude mít

nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Mezi nejpopulárnější průvody patří

newyorský The Village Halloween Parade.

DOPRAVNÍ VÝCHOVA

V pondělí 2.11.2015 proběhla na dopravním hřišti první lekce z cyklu     „ EMPÍK CYKLISTA“

Empík cyklista

Jedná se o celoroční dopravní soutěž žáků 4. tříd základních škol, v celkovém rozsahu deseti hodin.

Cílem projektu je zvyšovat ochranu života dětí v silničním provozu.

Ve třech tříhodinových blocích teoretické a praktické přípravy jsou žáci připravováni na možnost samostatné účasti v silničním provozu, po splnění věkové hranice 10 let. Uvedená skutečnost dává tomuto programu specifický význam co do obsahu, rozsahu, forem a způsobů ke splnění jeho cílů. Pro zvýšení účinnosti je Empík cyklista organizován, pod záštitou primátora statutárního města Brna, jako celoměstská soutěž, kdy jsou vyhodnocováni nejen nejlepší jednotlivci, ale také třídy a školy. Obsahová náplň jednotlivých vyučovacích hodin je zaměřena nejen na zvládnutí zásad bezpečné jízdy po pozemních komunikacích, ale i jako prevence ke snížení dopravní nehodovosti této skupiny začínajících účastníků silničního provozu. Na závěr školního roku, po splnění stanovených kritérií, předají strážníci MP mladým cyklistům „Průkaz cyklisty“, vydaný Ministerstvem dopravy. Soutěž vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků nejlepších jednotlivců, tříd a škol v rámci bohatého doprovodného programu, za účasti všech žáků zařazených do této formy dopravní výchovy, kde nejlepší jednotlivci obdrží hodnotné ceny a tři nejlepší třídy a školy převezmou poháry vítězů.

Provozní doba dopravního hřiště pro veřejnost

Listopad 2015

Po – Pá – ZAVŘENO

So 10.00 – 17.00 hod.
Jízda po dopravním hřišti s možností bezplatného zapůjčení jízdních kol a příleb.

Ne – Zavřeno

Provoz dopravního hřiště včetně využití jeho vybavení, zapůjčení jízdních kol a přileb je ZDARMA!!!!

V úterý 17. 11. 2015 bude dopravní hřiště pro veřejnost otevřeno od 10 do 17hodin.

Těšíme se na Vás.

VÍCE NA STRÁNKÁCH   www.dopravnihristebrno.cz

Dimíkovy narozeniny + vánoční besídka  18.12.2015

Tak jako každý rok jsme připili Dimíkovi na zdraví a užili si oslavu s pořádným dortem. Moc tímto děkujeme Dimíkově mamince !

Letos poprvé jsme pojali vánoční besídku tradičně – s předáváním dárečků.

Každý našel pod malým stromečkem nějaké překvapení. Ježíšci měli šťastnou ruku, protože všechny děti se tvářily moc spokojeně.

Děkuji všem rodičům za milé dárečky a přeji všem v novém roce hodně klidu a pevné zdraví.

LEDEN – ÚNOR - Bruslení + malé zimní tvoření

VESELÉ VELIKONOCE PŘEJE TŘÍDA 4. B !!!!

1. dubna jsme oslavili další kulatiny.Našemu novému Lukášovi jsme popřáli VŠECHNO NEJLEPŠÍ !!! Spoustu jedniček a hlavně HODNĚ KAMARÁDŮ.

DOPRAVNÍ VÝCHOVA - 5. dubna proběhla druhá lekce dopravní výchovy                                              EMPÍK CYKLISTA

KRÁSNÉ PRÁZDNINY VŠEM !!!

PŘEJE TŘÍDA 4.B