Participační projekt

Tisková zpráva: Pébéčko na základní škole Horní

6.12. 2017

V rámci projektu na podporu demokracie “Participace ve školách” rozhodli žáci Základní školy Horní, na co půjdou peníze z rozpočtu vedení města. Škola obdržela dar 30 000 Kč a dle výsledků hlasování se nakonec zrealizuje vítězný projekt - relaxační koutek.

Jako koordinátor jsem se zúčastnila školení, kde nám byl projekt důkladně představen pomocí aplikace od společnosti D21. Musím říci, že díky této aplikaci byla organizace celého projektu snažší a příjemnější. Prostředí aplikace a jeho technická podpora je moderní a intuitivní.

Jako výsledek Pébéčka se může zdát realizace vítězných projektů, ale ten hlavní výsledek není vidět. Pébéčko by mělo přispět k větší aktivitě našich žáků, aby se dívali kolem sebe a zajímali se o to, co se kolem nich děje. Cílem mimojiné bylo i zvýšit motivaci žáků zúčastnit se dění ve škole a dělat něco nad rámec školních povinností. Tento projekt rozvíjí jejich občanské, a sociální kompetence. Připravuje je na jejich budoucí občanský život, rozvíjí skupinou spolupráci, schopnosti prezentovat se a čelit nástrahám v podobě dotazů posluchačů.

Do projektu přihlásili žáci celkem 11 nápadů. V prvním kole prezentovali žáci své nápady ostatním za doprovodu aktualne.cz. Pan ředitel Mgr. Petržela odsouhlasil nominaci sedmi projektů k finálovému elektronickému hlasování.

Hlasování se zúčastnilo osm tříd (šesté až osmé ročníky) o celkové počtu 141 hlasujících. Každý hlasující disponoval dvěma hlasy. Zvítězil projekt, který navrhly dívky z třídy VI. A , Elizabeth Youngová a Alice Hamorská. Zvolili jsme verzi “více vítězných projektů, až do vyčerpání rozpočtu”. Zrealizovány budou tedy projekty na 1., 2. a 4. místě. Projekt na 3. místě nelze z finančních důvodů uskutečnit.

Mgr. Kateřina Kachlíková

kachlikova@zshorni.cz